Menu

Rubriky

Vyhledávání


Filmové pakárny jsou internetový server zaměřený na to méně známé z filmové a televizní produkce. Najdete na něm většinou špatné filmy, mizerné seriály a další obecné informace o projektech, u nichž se dá předpokládat spíš menší umělecký zážitek. Více...

XML

Kanál (RSS)

Linky

FilmováMísta.cz
Netuctové filmy (nejen) na DVD
NOSTALGHIA
Badmovies.org
Bad Cinema Diary

David Gilmour in Concert

Sobota, 17 prosinec, 2005 v 20:52. Autor ozzy666

Je tomu bezmála deset let, kdy jsme mohli naposledy vidět legendární skupinu Pink Floyd vystoupit živě. Během svého turné Division Bell navštívili i Prahu, ale od té doby ticho po pěšině. A aniž bych chtěl být špatným prorokem, nevypadá to, že by se měla situace v dohledné době nějak zásadně změnit. Není proto divu, že se neuspokojení a lační fanoušci střemhlav vrhli na světové turné bývalého, ale pro směřování kapely určujícího člena, Rogera Waterse. Naštěstí ani kytarista a vůdčí osobnost současných Pink Floyd, David Gilmour, nezůstal pozadu, ačkoli se veřejnosti prezentoval v poněkud decentnější podobě.

Na DVD je záznam vystoupení, která podnikl v Royal Festival Hall v Londýně, a na rozdíl od Watersova regulerního elektrifikovaného bigbítového show, předvedl všechny skladby v akustické či poloakustické úpravě. Příznivci unpluged si tedy určitě pošmáknou. Na pódiu se Gilmour nechal podpořit několika doprovodnými muzikanty a vokálním souborem. Nevynechal však ani příležitost zahrát si s hosty, mezi něž patří autor filmové hudby Michael Kamen (piano), Robert Wyatt (zakládající člen Soft Machine), dvorní floydovský saxofonista Dick Parry, Bob Geldof (bývalý pankáč z Boomtown Rats, organizátor mnoha dobročinných koncertů, herecký představitel Pinka ve filmu The Wall a první rocker s šlechtickým titulem Sir), a v neposlední řadě kmenový člen Pink Floyd, hráč na klávesové nástroje Richard Wright.

Pro repertoár sáhl Gulmour hlavně do své autorské dílny. Úvodní Shine on You Crazy Diamond možná není úplně vhodná pro akustickou verzi, ale např. skvělé Comming Back To Life nebo High Hopes dokazují, že album Division Bell je neprávem podceňovaným majstrštykem. Hitovka Wish You Were Here samozřejmě akustice padne jak ušitá, vůbec špatně nedopadla ani Comfortably Numb s famozním sólem na konci. Mě potěšila letitá Fat Old Sun, kterou kapela často hrála na koncertech před 30 lety. Gilmour předvedl i tři skladby z pera nefloydovských autorů, a ačkoli jsem k nim byl zpočátku skeptický, zapadnou velmi dobře do celkové nálady koncertu. To ovšem platí bezezbytku a bez polemiky o Terrapin a Dominoes. Tyhle dvě perličky má na svědomí zakládající člen Pink Floyd, Syd Berrett, a pocházejí již z období, kdy skupinu kvůli přetrvávajícím psychickým problémům opustil. Povedené je rovněž živé provedení Wrightovy skladby Breakthrough, z jeho posledního sólového alba Broken China, kde ji zpívá v duetu se Sinéad O'Connor. Jako třešničku na dortu si můžeme ještě slupnout zbrusu novou a příjemně melodickou Gilmourovu Smile. Sečteno a podtrženo, dostanete hodinu a půl perfektní muziky, kterou by si neměl nechat ujít žádný, aspoň lehce nadprůměrný floydovský fanoušek.

Obraz a zvuk

Vynikající! Technická kvalita vám rozhodně potěšení nezkazí. Obraz je anamorfní přepis 16:9, takže přesně pasuje do širokoúhlé TV. Zvuk máte k dispozici jako 24 Bit Linear PCM Stereo nebo Dolby Digital 5.1.

Výbava

Jednak jsou to tři bonusové písničky, které nemají s Pink Floyd nic společného, nejsou od Gilmoura - vlastně je jen při nějakých zvláštních příležitostech interpretoval - a jejich názvy by vám patrně nic neřekly. Dále na disku naleznete 9minutové video se záznamem vokální zkoušky sboru, které u Gilmourů doma natočila jeho žena Polly Samson, pak krátkou čistě vokální verzi High Hopes, a texty k písničkám (osobně bych dal přednost titulkům). Pod názvem Spare Digits se konečně skrývá skvělá pomůcka pro kytaristy, zblízka nafilmovaná Gilmourova sóla se zaměřením na prsty levé ruky (Coming Back To Life, High Hopes, Breaktrough, Comfortably Numb, Shine on you crazy Diamond, A Great Day For Freedom).

Poznámka lehce mimo mísu: Pokud vás zajímá Roger Waters a jeho nástrojové a technické vybavení, zkuste stránky Watersish.com - The Roger Waters gear resource site.

Seznam skladeb:
Meltdown Concert: Shine On You Crazy Diamond, 1-5, Terrapin (Berrett), Fat Old Sun, Coming Back to Life, High Hopes, Je Crois Entendre Encore (z opery G. Bizeta), Smile (novinka), Wish You Were here, Comfortably Numb (s Robertem Wyattem), Dimming of the Day (Richard Thompson), Shine On You Crazy Diamond, 6-8, Great Day for Freedom, Hushabye Mountain (z muzikálu Chitty Chitty Bang Bang). Royal Festival Hall Concert 2002: Dominoes (Berrett), Breakthrough (Wright), Comfortably Numb (s Bobem Geldofem).
rok: 2002
hodnocení: 0 pakárů z 5

Rubrika Mimo mísu