Menu

Rubriky

Vyhledávání


Filmové pakárny jsou internetový server zaměřený na to méně známé z filmové a televizní produkce. Najdete na něm většinou špatné filmy, mizerné seriály a další obecné informace o projektech, u nichž se dá předpokládat spíš menší umělecký zážitek. Více...

XML

Kanál (RSS)

Linky

FilmováMísta.cz
Netuctové filmy (nejen) na DVD
NOSTALGHIA
Badmovies.org
Bad Cinema Diary

Smrtící stroj (Death Machine)

Úterý, 15 srpen, 2006 v 2:26. Autor ozzy666

Líbil se mi první Blade. Svižný, akční, cool a ne úplně pitomý. Jeho režisér a scénárista Stephen Norrington mě proto začal zajímat blíže. Jak jsem později zjistil, moc toho nenatočil - Smrtící stroj, zmíněného Blada, Zkurvenou existenci a vyčerpávající Ligu výjimečných. Až nyní se mi podařilo dostat k jeho "smrtící" prvotině, a po jejím zhlédnutí jsem pojal podezření, zda kvalita Blada nemůže být tou pověstnou výjimkou, potvrzující pravidlo.

Zlá korporace Chaank Corp. experimentuje s vývojem válečných kyborgů z "lidského materiálu". Její prototypy jsou ovšem mentálně nestabilní a občas personál firmy vykoupou v krvavé lázni. Nová šéfová Hayden Caleová se rozhodne projekt zastavit, ale to se nelíbí radě a především geniálnímu asociálovi Jacku Danteovi, který za všemi těmito zvrhlými experimenty stojí. Dokonce se snaží Caleovou vydírat. Současně je však posedlý jejím tělem, takže se chová jako schizofrenický psychopat. Jednoho dne večer, když se prostory firmy vylidní a Caleová zůstává s pomstychtivým Dantem sama, se na scéně objeví tři (takoví ti) sympatičtí zloději. Ty zajímá hlavně sejf. Ovšem nikdo kromě šíleného vědce netuší, že snaha probourat se k sejfu povede k rozpoutání opravdového Dantova pekla.

Na Smrtícím stroji je znát, že jej točil kvalitní režisér, ale mizerný scénárista. Slepenec všemožných nápadů nedrží pohromadě a rozpadá se v brutální chaos. Poslední dvě třetiny filmu by se daly volně promíchat, a nic zásadního by se nestalo. Na obrazovce se bez ladu a skladu dvě hodiny omílají standardní situace, kdy někdo prchá, vstává, padá, opět vstává, krvácí, umírá, ještě víc krvácí... ale ano, je to výborně režírované. I výprava je na solidní úrovni. Horší jsou herecké výkony. Kromě Ely Pougetové v hlavní ženské roli všichni zúčastnění zbytečně přehrávají (třeba to byl umělecký záměr), nejvíc Brad Dourif jako psychopat Dante. Vypadá jako nepovedený Ozzy Osbourne, ale zdaleka ne tak šíleně.

Norrington natočil věc, která má pakárenský název i námět, ale chybí jí jistá lehkost braku. Ačkoli z ní udělal něco víc, nepodařilo se mu docílit sevřenosti a ukázněnosti děl svých vzorů, které ve filmu otevřeně "cituje" a po nichž pojmenoval i některé postavy (Dante, Raimi, Carpenter a Scott Ridley).

rok: 1995
režie: Stephen Norrington (Blade, Liga výjimečných), hrají: Ely Pouget (Trávníkář 2: Odvrácená strana vesmíru), Brad Dourif (Duna, Dětská hra, Pán prstenů)
imdb: www.imdb.com/title/tt0109575/
hodnocení: 4 pakáry z 5... od pakárny jej dělí jen kvalitní režie a výprava

Rubrika Recenze