Menu

Rubriky

Vyhledávání


Filmové pakárny jsou internetový server zaměřený na to méně známé z filmové a televizní produkce. Najdete na něm většinou špatné filmy, mizerné seriály a další obecné informace o projektech, u nichž se dá předpokládat spíš menší umělecký zážitek. Více...

XML

Kanál (RSS)

Linky

FilmováMísta.cz
Netuctové filmy (nejen) na DVD
NOSTALGHIA
Badmovies.org
Bad Cinema Diary

Rocky Balboa

Úterý, 09 leden, 2007 v 24:28. Autor ozzy666

Říká se, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Sylvester Stallone se o to pokouší pošesté, a to s neuvěřitelnou šestnáctiletou pauzou od předchozího pátého dílu a s ještě neuvěřitelnějším třicetiletým odstupem od dílu prvního. Jak se mu povede? Je jiná doba, staré dobré finty na dnešního diváka moc nezabírají a film byl navíc vypuštěn do regulérní kinodistribuce. Ať tak, či onak, šestý díl legendární boxerské ságy je na světě a – díky za optání – daří se mu dobře. Dokonce tak dobře, že jen za premiérový víkend promítání v amerických kinech utržil 22 mil. dolarů, což je fantastický úspěch (stál cca 24 mil.). Připočteme-li k tomu fakt, že po světě sbírá velmi dobré kritiky, může být 60letý Stallone na stará kolena spokojený. A přiznávám, že já rovněž...

Připomeňme si ve stručnosti o co v předchozích dílech šlo. První Rocky (1976) vyšel – stejně, jako všechny ostatní – z pera Sylvestera Stallona a vysloužil si – věřte nevěřte – 3 Oscary a 7 nominací! Byl o mladém boxerovi, který čirou náhodou dostal šanci postavit se neporazitelnému šampiónovi těžké váhy Apollo Creedovi. Nakonec sice prohrál na body, ale nečekaně vydržel všech 15 kol. V Rockym II (1982) Creeda už porazil, v Rockym III ho o titul připraví Clubber Lang (Mr. T), ale Creed Rockymu pomůže dostat se do formy a vybojovat titul zpět. Ve slavném IV. dílu (1985) se postaví sovětské mlátičce Ivanu Dragovi (Dolph Lundgren), aby pomstil mrtvého přítele a konečně v dílu V. (1990) jde o jeho poškozený mozek a synka, s nímž si nerozumí a jenž se dostal na scestí. Rockym Balboou (2006) se Stallone vrací k filmařsky bezesporu nejkvalitnější jedničce.

Ve všech pokračováních se Rocky setkával s výraznými soupeři – osobnostmi. Šílený egocentrik Creed, ještě šílenější bijec Clubber Lang, produkt sovětského sportovního vědeckého programu Drago... žádný z nich nebyl úplně normální. Tentokrát je jeho soupeř Mason Dixon poměrně nevýrazný (hraje ho skutečný boxer) s vizáží ňoumy, a vyskytuje se na plátně velmi málo. Ostatně příběh není ani tak o něm a o souboji s ním, jako o samotném Rockym a jeho souboji s věkem.

Manželka Rockyho Balboy Adrian je mrtvá, se synem si otec moc nerozumí a vídají se málo. Rocky vlastní malou stylovou restauraci a jediný, s kým si má co říct, je Adrianin bratr Paulie. Zdá se, že náhodné setkání s číšnicí Marií a jejím synem Stepsem mu zase začíná vracet mírný optimismus, a tak si požádá o profesionální boxerskou licenci, s úmyslem kondičně boxovat v sousedství. Mezitím úřadující šampión, neoblíbený Mason Dixon, s totální převahou hladce sráží k zemi všechny vyzyvatele, a o jeho předem jasné zápasy přestává být zájem. Ve sportovních kruzích se vedou akademické debaty, zda jsou boxeři ze staré školy lepší než ti současní. V animované počítačové simulaci vysílané v televizi Rocky Dixona knokautuje a odpověď je nasnadě. Pro Dixonovy manažery je to výzva, a tak kontaktují Rockyho s nabídkou exhibičního zápasu. Dixonovi by se tak mohla vrátit ztracená popularita; hlavně tím, že svého vysloužilého soupeře okázale a džentlmensky ušetří brutální nakládačky – pokud se mu tedy podaří udržet nervy na uzdě. Naproti tomu Rocky bere utkání jako šanci vrátit se o 30 let zpátky a prožít to, co mu dřív dávalo energii. Prostě mít zase radost ze života a dát mu aspoň na chvíli nějaký pozitivní smysl.

Stallone se, stejně jako v několika předchozích dílech s výjimkou I. a V., chopil režie a tradičně napsal i scénář. Film působí jako harmonický celek, kde by žádná část Stallonova autorského vkladu nefungovala izolovaně. Příběh je upřímný, často dojemný, ale ne kýčovitý. Kdyby dialogy pronášel někdo jiný, asi bych se občas ošil, nicméně v jeho podání mají svou váhu. Příběh není přehnaně utopistický, a téměř dokumentární zpracování mu dodává na věrohodnosti. Stallone se dobře trefil do nálady těch, kteří s ním před 30 lety "seděli" v kině; dnes jsou o to starší a jsou jim tedy Rockyho osobní problémy – bilancování, vzpomínání – vnitřně bližší. Mladším divákům bude Balboa – ne zcela neprávem – připomínat art-film. Má pomalý spád, všichni v něm mluví divně a nikoho tam nerozsekají na hadry.

Pokud jste opravdoví pamětníci, buďte připraveni, že až se za doprovodu melodie Billa Contiho "Gonna Fly Now" rozjede charakteristická tréninková koláž a uvidíte, jak Rocky pěstmi buší do vepřových půlí a vybíhá schody k Filadelfskému muzeu umění, nemilosrdně se vám do oka prodere nostalgická slza. Film je to určitě velmi dobrý a představuje více než důstojné zakončení jedné historie. Nevím, jestli strhne novou lavinu zájmu a trička s Rockym se budou prodávat líp než loni, ale dává jistou opatrnou naději na Ramba IV, který má údajně přijít do kin už za rok.

rok: 2006
režie: Sylvester Stallone, hrají: Sylvester Stallone, Burt Young, Geraldine Hughes, Antonio Tarver
imdb: www.imdb.com/title/tt0479143/
hodnocení: 0 pakárů z 5

Rubrika Recenze