Menu

Rubriky

Vyhledávání


Filmové pakárny jsou internetový server zaměřený na to méně známé z filmové a televizní produkce. Najdete na něm většinou špatné filmy, mizerné seriály a další obecné informace o projektech, u nichž se dá předpokládat spíš menší umělecký zážitek. Více...

XML

Kanál (RSS)

Linky

FilmováMísta.cz
Netuctové filmy (nejen) na DVD
NOSTALGHIA
Badmovies.org
Bad Cinema Diary

Enigma

Pondělí, 09 červen, 2008 v 20:53. Autor ozzy666

Enigma je téměř neznámý špionský snímek z dob studené války, jejž natočil režisér Jeannot Szwarc (Superdívka) a nečekaně do něj obsadil i několik kvalitních hereckých osobností. V hlavních rolích se představí Martin Sheen (Apokalypsa) a Sam Neil (Jurský park), ve vedlejších pak Derek Jacobi (seriál Já, Claudius) a francouzský veterán Michael Lonsdale (Štvanci, Šakal, Moonraker, Jméno růže, Ronin).

Film vznikl na motivy románu Michaela Baraka Enigma Sacrifice. Nevím, jakou měl autor zkušenost se světem za železnou oponou nebo nakolik se scénář ve výsledku odchýlil od knižní předlohy, ale jisté je, že některé situace v něm jsou silně vyfantazírované. Na druhou stranu lze aspoň říci, že se v něm „něco“ odehrává. A to „něco“ není efektně kroužící kamera kolem potem zbroceného hrdiny.

Alex Holbeck (Sheen) před lety emigroval z NDR a nyní pracuje na rádiu Svobodná země (analogie se Svobodnou Evropou). Jednoho dne za ním přijde chlapík z CIA a nabídne mu 300 tisíc, když se inkognito vrátí do své bývalé domoviny a ukradne tam elektronické kryptovací zařízení Enigma. Potřebují je k tomu, aby mohli zachránit pět významných emigrantů, které chce KGB úkladně zavraždit. Bohužel se neví, kterých pět to má být, a tak CIA doufá, že jim Enigma pomůže najít odpověď. Holbeck souhlasí a odjede do Východního Německa, kde se na něj okamžitě pověsí Stasi a KGB. Obě agentury spolu soupeří o to, kdo agenta ze Západu dostane, a navzájem se snaží přechytračit. Toho využije Holbeck a přijme pomoc od své bývalé lásky Karen, která se nabídne, že z velícího důstojníka KGB Vasilkova (Neil) vytáhne informaci, jak se dostat k Enigmě.

Jeannot Szwarc natočil poměrně slušný špionský film. Poslední třetina je sice hodně z říše pohádek a s realitou nemá zhola nic společného, ale nedá se říct, že by divácký zážitek nebyl příjemný. Pokud se vyrovnáte s tím, že ve filmu nejsou opulentní bondovské scény, že vše stojí hlavně na dialozích a že tempo je velmi volné, máte naději, že 98minutový agentský souboj mezi Martinem Sheenem a Samem Neilem přežijete bez úhony. A možná si i trochu mlasknete...

DVD

Enigmu vydaly na DVD Levné knihy. Obraz v televizním ořezu 4:3 je relativně dobrý, zvuk, původně mono, je v DD 2.0, ale kvalita žádný zázrak. Celkové provedení vyvolává televizní dojem. Jazyk je anglický s českými titulky. Bez bonusů.

rok: 1983
režie: Jeannot Szwarc (Superdívka), hrají: Martin Sheen (Apokalypsa), Sam Neil (Jurský park), Brigitte Fosey, Derek Jacobi (seriál Já, Claudius), Michael Lonsdale (Štvanci, Šakal, Moonraker, Jméno růže, Ronin)
imdb: www.imdb.com/title/tt0083891/
hodnocení: 1 pakár z 5

Rubrika Recenze